Hersteld Hervormde Organistendag 2026: Muzikale en liturgische verdieping
Op zaterdag 31 januari 2026 organiseert de Werkgroep Eredienst & Organist een landelijke Organistendag in de Bethelkerk te Lunteren. Dit evenement is inmiddels een begrip onder kerkorganisten, kerkenraadsleden, predikanten en andere belangstellenden. Met als centraal thema “Wat is goede muziek in een eredienst?” draait deze dag om verdieping, uitwisseling en inspiratie op het raakvlak van muziek en liturgie. Zowel beginnende als gevorderde organisten kunnen rekenen op praktische ondersteuning, waarbij improvisatie en koraalmuziek extra aandacht krijgen.
Het herkennen van muzikale uitdagingen tijdens de eredienst voorbereiding staat centraal. Organisten ontvangen vooraf de opgaven voor de zondagse dienst met de bijbehorende psalmen en het te lezen Bijbelgedeelte. Direct rijzen dan de vragen: welke muziek sluit aan op het liturgisch moment? Hoe ga ik om met een onbekende psalm? Moet ik kiezen voor bestaande koraalmuziek of zelf gaan improviseren? En wat maakt een voorspel of begeleiding nu écht goed? Tijdens de Organistendag worden deze vragen uitgebreid besproken, met praktische handreikingen die direct toepasbaar zijn in de wekelijkse praktijk van de kerkorganist.
Het programma van de dag kent meerdere onderdelen. Er zijn instructiemomenten over improvisatie, begeleiding van de samenzang, en het maken van keuzes in begeleiding en registraties. Door middel van het analyseren van verschillende stijlen (zoals barok en romantiek) wordt inzicht geboden in de effectiviteit van diverse begeleidingsvormen. Ook is er ruimte voor het delen van ervaringen: organisten kunnen praktijkvoorbeelden aandragen en bespreken onder leiding van deskundige sprekers en ervaren collega’s.
Naast de muzikale invulling is er aandacht voor de theologische en liturgische aspecten van kerkelijk orgelspel. Hoe verhoudt muziek zich tot het Woord? Op welke wijze draagt de begeleiding bij aan de beleving van de gemeentezang? Wat vraagt de liturgie anno 2026 van de kerkmusicus qua stijlgevoel en praktische aanpak? Door deze benadering wordt duidelijk dat goed kerkelijk orgelspel verder reikt dan het technisch uitvoeren van een koraal.
Verder zal aan de hand van enkele psalmen worden onderzocht waar een goed voorspel aan moet voldoen, evenals aspecten rond effectieve begeleiding: welke stijl is liturgisch passend, hoe bepaal je een verantwoorde registratie, en hoe breng je variatie aan zonder de herkenbaarheid voor de gemeente te ondermijnen? Deze vragen worden besproken, samen met concrete toepassingen aan het orgel van de Bethelkerk.
Uiteraard biedt de dag ruimte voor ontmoeting en netwerkopbouw. De uitwisseling tussen organisten, predikanten en betrokken gemeenteleden draagt bij aan verdieping en versterking van het onderlinge contact. Verdieping in praktijk en visie gaan hand in hand, waardoor deelnemers toegerust huiswaarts keren met nieuwe inzichten en hernieuwd enthousiasme voor de dienst aan de gemeente.
De Hersteld Hervormde Organistendag in Lunteren belooft zo opnieuw een waardevolle bijdrage te leveren aan de praktijk en ontwikkeling van de kerkelijke orgelcultuur.
Zaterdag 31 januari 2026
Bethelkerk, De Haverkamp 1 6741 PM Lunteren
10.30 uur tot 14.30 uur
m.m.v. Harm Hoeve, Rien Donkersloot , dr. P.C. Hoek en Frits Elshout (ouddirecteur Flentrop Orgelbouw)